Mağusa’da Kültürel Çalışmalar Artmaya Başladı

Mağusa’da yeni belediyenin özellikle kanalizasyon çalışmalarında yaşanan büyük alt-üstlükten sonra çalışmaları görünür hale gelmeye başladı. Tabii ki bölgede inşaat sektörünün patlamasının da yarattığı çevre kirliliği ve sivrisinek sorunun tepe yapmasıyla birlikte çevre sorunlarımız da güncelliğini koruyor.

Tüm bunların mutlaka çözülmesi gereken sorunlar olduğunu vurgulayarak insanlarımızın kültürel yönden beslenmesiyle ilgili yapılan çalışmaların da önemini vurgulamak istiyorum.

Yıllardır uykuda olan ve unutturulmak istenen “Mağusa Kültür ve Sanat Festivali” bu yıl tekrardan yaz aylarının ana gündemi olacak. 25 Haziran – 15 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalin dört önemli etkinliği Mağusa suriçinde gerçekleşecek. Diğer etkinlikler KÜKOM ve Salamis Harabelerinde sahne alacak. Mağusa suriçinin tekrardan çekim merkezi olmasında bu etkinliklerin Othello Kalesi ve Martinengo Burcu’nda yer alacak olması çok önemlidir.

Diğer bir önemli nokta, Mağusa bandabuliyası artık bir kültürel etkinlik merkezi olmuş durumdadır. Geçmiş fonksiyonlarından arındırılmış ama Mağusalıların bir başka önemli ihtiyacına cevap veren bir hale gelmiştir. Mağusa Belediyesi’nin ve özellikle belediye emekçisi Hüseyin Bahça’nın sorumluluğunda devam eden etkinlikler neredeyse haftanın 5-6 gününü doldurmaya başladı. 

Kitap tanıtımları, el işleri sergileri, resim-seramik çalışmalarının halkımızla buluştuğu yer olmaktan öte panel-konferans ve seminerlerin yapıldığı bir mekan durumuna da geldi. Ayrıca küçük de olsa barındırdığı kütüphanesiyle öğrencilerin çalıştığı ve sivil toplum örgütlerinin toplantılarını yaptığı bir çalışma alanı da olan Mağusa bandabuliyası bu yeni fonksiyonlarıyla Mağusalıların tekrardan uğrak yeri haline geldi.

Namık Kemal Meydanı’nda sürekli olarak küçüklü büyüklü konserlerin yapılması, festivalin de ilk büyük etkinliğinin bu meydanda gerçekleşecek olması Mağusa’yı gelecekte adanın bir kültür sanat merkezi yapmaya aday bir başka etkinlik olacaktır.