Mutluluğumuz ve Mutsuzluğumuz İlişkilerimizin Etrafında Döner

Herkese merhabalar,

Bugün sizlere sosyal ilişkilere olan ihtiyacımızdan bahsetmek istiyorum. 

İnsan olarak bizi hayatta tutan en önemli şeylerin başında ilişkilerimiz gelir. Her ne kadar zaman zaman bireyin yalnız olmasının, kafa dinlemesinin, herkesten ve her şeyden uzak olmasının iyi geleceğini savunuyor olsak da bunun uzun süreli olması bireye iyi gelmeyen bir şeydir.

Bizler doğamız gereği ilişkilere ihtiyaç duyarız. Aile ilişkileri, arkadaş ilişkileri, romantik ilişkiler, kardeş ilişkileri, iş ilişkileri vb. birçok ilişkiden bahsetmek mümkündür. Elbette her ilişkide aynı davranmaz ve aynı hissedemeyiz. Kimi ilişkimizde daha rahat hissederken, kimi ilişkimizde daha çekingen davranıp geri planda durabiliriz. Bu durum karşımızdaki kişi ile olan bağımızdan kaynaklanmaktadır. Her ne kadar umursamıyor gibi gözüksek de ilişkilerimizin zarar görmesi bizleri üzmektedir. Çünkü bizler ilişkiler ile mutlu oluruz.

Hayatımızdaki her şey neredeyse ilişkiler ile ilgilidir. İyi ilişkiler bizleri mutlu hissettirirken, kötü ilişkiler bizleri mutsuz hissettirir. Ancak her ilişkiden bir şeyler öğrenebiliriz. Dolayısıyla ilişkilerden kaçınmamak ve mümkün olduğunca ilişkiler içerisinde olmak faydalı olacaktır. Çünkü bir insanın yaşayabileceği en kötü ruhsal durumlardan biri derin bir yalnızlık hissidir.

Bu noktada 2 soruyu sormak hepimizde bir düşünmeye sebep olacaktır.

Birinci sorumuz “Kişi kendisini yalnız hissettikten sonra en büyük zenginliğe sahip olmanın ne faydası vardır?”, ikinci sorumuz ise “Etrafında sana yakın olan kimse yoksa en büyük başarılara sahip olmanın ne önemi vardır?”. Bu sorular derin anlamı olan sorulardır. Bizler yalnızlığı sevmeyen insanlarız. Bizler ilişkiler ile var oluruz. Takdir edilmeye ve bir topluluğa ait olmaya büyük önem duyarız. Bu yüzden korunma stratejilerimiz kişiler arası ilişkilere yöneliktir. Bu stratejiler bize takdir edilmek ve sevilmek için yardımcı olmalılar, bununla beraber de saldırı ve reddedilmeyi önlemeleri gerekir. 

Sağlıklı, mutlu ve huzurlu ilişkilere erişmek dileğiyle.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Hoş çakalın, sağlıcakla kalın…

Psikolog Sevdenur Yıldırım