NE YALAN BU YALAN, FİLİ YUDDU BİR YILAN....

"Anacığım aldı bağa bu pirillileri. 'Sakın' dedi, 'oynamaycañ kimseynan. Evde yalıñız bir iki dane benim seçdiğim oğlancıklarınan oynaycañ. Taysin hem Ünal Jet'inan olur. Vali abiñiz da sizi gözetleycek haaa...!!' dedi.

Yütülürsam vallahi geberdir beni."

82'inci vilayette kabuğuna sığmayan, Afrika'da uyuşturulmuş timsahı guyruğundan dutup  mişaro niyetine sallayan, Sultan Hazretlerinin gendine verdiği her vazifeyi yalayıp yutan  bööyüük lider Baş Maşa, anasının tembihlediği oğlancıkların haricinde iki gişiynan gonuşmaması için bir defa daha talimat aldı.

Herkes da sanki ilk defa olurmuş gibi (!) şaşırdı...

Bir da Dianellos Siğara Fabrikasında göresiñiz bir telaş, bir telaş...

Guliciklerden desdek mesajları..

"Yaşşa be Ers... Verme kimseye pirillileriñi.. Zaten Güney Amerika'da ne bililler oyansınnar pirilli.."

Fabrikadaki garşı tarafın tütüncü başı başga alem.. Baş Maşa'ya ayar vereceğim diye beyanatının arasına yıllardır morfin gibi yutturulmaya çalışılan GOSGOCA BİR YALAN'ı da sıkıştırdı ve aynen böyle dedi.

"Bir yanda tanınmış, BM ve AB üyesi 'Kıbrıs Cumhuriyeti' var. Diğer yanda ise yalnızca Türkiye Cumhuriyetinin tanıdığı KKTC."

İşgalin olduğu yerde gendi bronzosunu gurtarmak için herkesi "Ahmak" zannetme hastalığı bulaşıcıdır.

Gelişen teknolojik çağda bilgiye erişim o kadar kolaydır ki, klavyeyi kullanabilen küçücük çocuklar bile bir dokunuşla, tüm dünya ülkeleri dahil Türkiye Cumhuriyetinin de KA KA TC'yi "RESMÎ OLARAK" tanımadığını bulabilir. 

Yıllardır aynı yalanı söyleye söyleye ona inanan ve esgi ustalarının "Egemen" lafcıklarıynan bugünlere gelmiş yeññi kuklacıklardan başga ne beklerdiñiz?

Çocuklara öğütlenen esgi bir Gıbrız tekerlemesi şöyle der...

NE YALAN BU YALAN, FİLİ YUDDU BİR YILAN.....

****************************

Memleket mühimmat deposuna döndü..

Her köşeden kayıtsız tabancalar, canlı mermiler çıkıyor. Yakalananların ortak özelliği Türkiye'den buraya turist olarak gelen (veya gönderilen) genç ve eğitimsiz bireylerden oluşması. Artık tabanca yakalatmanın ötesine de geçildi üstelik. Lefkoşa'da birinin evinde bir adet uçaksavar mermisi bulundu. Hatta 3 gün önce Girne Turizm Limanında, yine genç bir Türkiyeli turist (!) yolcunun valizinde 50 adet meşale, 9 adet sis bombası ve tam 80 adet torpil yakalandı.

Kimisine "histerik bir yaklaşım" olarak gelebilir elbette. Sorun yok. Böyle bir yerde yaşayıp da paranoyak olmamak mümkün değil zaten ama, tüm bunlar yaklaşmakta olan bir hesaplaşmanın, ya da birilerinin ortadan kaldırılması hazırlıkları mı, yoksa resmen vilayet olmamızın tescili mi diye düşünmekten kendini alamıyor insan.

Delinin biri kuyuya taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış...

********************************

-    Aloooo... N'apañ be Siddiga.. Gözüñ körolsun inşallah, gene o Feyzbuk'dasıñ be gavvole....!!! Nee..?? Daha gavecik içeñ...? Ne zaman bişiriñ da gurtarıñ be gızım amma.. 

-    Her gün, her gün usandım artık ne bişireyim be Elmaziye... Dedim bakayım da bulayım yeññi bir yemek tarifciği Feybuk'dan, görüncak bu haberi garar verdim böğrülce gaynadayım bizim usül. 

-    Öyle guru böğrülce..?

-    Yok yahuu... Okuyuncak haberi, yedim attım ortalığı ama bulamadım bir dane bile numunelik Renga... Gaynat böğrülceyi, goy zeytinyağını, sık ekşiyi üstüne.. Ta ılısın yemek, yak gazettayı gabiris et rengayı, bir parça da ekmek, hade.... Biraccık çeker seni suya amma su eyidir. İç da gorgma... Ama bulamayınca rengayı, mecbur açacayık böğrülcenin yanına kutu balıcık... Haaa... Yemeği gonuşunca unuddum sağa ağnadayım haberi neyimiş. Bu renga be Elmaziye, çok osururmuş da onun için bu gadar kokarmış..

-    Anañın rengası Siddiga.... Kapat...

**************************

Suudi Arabistan’da Batılı şirketlerin desteğiyle ekolojik kent "Neom" kuruluyor.

"The Line" adı verilen dikey şehir projesi için, seçilen bölgedeki Suudi köylülerin evlerini derhal terketmeleri emri verildi. Evlerinden çıkmak istemeyen köylüler için de "vur emri" çıkarıldı.

Evini terk etmeyi reddeden bir kişi öldürüldü. Zorunlu tahliye emrine karşı çıkan 47 kişi de gözaltında. Şu ana kadar da beş kişinin idama mahkum edildiği haberleri gündemde.

Kılıf hazır. Gözaltına alınanların ve idama mahkum edilenlerin hepsi Suudi’lere göre terör suçlusu..

Arap yarımadası yüzyıllardır kaynıyor.. Para ve güç gösterisi herşeyin önünde. Kim bölgenin hakimi olacakmış, Arap dünyasının umurunda değil. Önemli olan kimin daha çok parasının olduğu,  ya da kimin daha şatşafalı yaşayacağı.

Ortadoğu’nun hakimi belli, İsrail. Şeyhlerin petrolüne, parasına dokunmadığı sürece Araplar için bir sakınca yok. 

Gazze'de kendi ırkından insanlar katlediliyorlarmış, aç ve açıktalarmış, sorun yok. Onlar sadece parası olmayan köleler ne de olsa.. Sonuçta birer numaradan ibaret köylüler.. Aynı "ekolojik" kentin arazisinden zorla tahliye edilen köylüler gibi.

İmaj mı..?? Zor değil. İki kınama demeci ve bir özür, Batının gözünü boyamaya yeter nasılsa..

*******************************

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Kişisel Temsilcisi Maria Angola Holguin'in üçlü görüşmenin reddinin ardından imkanlarının tükendiği ve garantör ülkelerin katılımıyla 5'li bir görüşmenin hazırlığını yaptığı izlenimi var. 

Bunun için de Miçotakis ile Erdoğan’ın Pazartesi yapacağı görüşme önem taşıyor. Gerçi suni gündem, İstanbul/Edirnekapı'daki, Osmanlı zamanında camiye çevirilip daha sonra Cumhuriyet ilanıyla müze olarak kullanılmaya başlanan 16'ıncı yüzyıl Bizans eseri "Chora Kilisesi" veya diğer bilinen adı ile "Kariye Camii" ile ilgili. Çünkü aynı Ayasofya gibi Kariye de yeniden camiye dönüştürülmek isteniyor. Araya da Kıbrıs konusunu sıkıştırırlar mı, bilemem.

Dolayısıyla sonuç yine aynı "temcit pilavı".

Müzakere masasında karar vericiler, yine ve yeniden Kıbrıs'ı ezelden beri inek gibi sağan sömürgeciler..

Kıbrıslılar mı..??

Boşveriñ yahu elin yerlilerlnl...

Her yeri kontrol edebilecek böyle bir adacığı, yok da pis yerlilere bırakacaydılar....

Bırağıñ yesinner birbirlerini...

Yusuf Nidai

11 Mayıs 2024

[email protected]

Pirilli: Misket

Yütülmek: Herhangi bir oyunda elindekini kaybetmek

Mişaro: böcek ve sineklerle beslenen, şeffaf görünümlü küçük kertenkele

Tembihlemek: Yapılmaması için uyarmak, öğüt vermek

Bronzosunu gurtarmak: (Argo) .ötü kurtarmak

Renga: Ringa diye de bilinen, sardalya cinsi, büyücek deniz balığı. Genellikle tuzla kurutularak tüketilir.

Ekşi: Limon

Gabiris etmek: Ateşte tütsülemek