"Ahd ettik, ne gadar gancelli varısa sökeceyik." dedi Hayvancılar Cemaati. Çoğunun boynunda sarılı KA KA TC ve Türkiya bayrakları varıdı. (!)

Osmanlı’nın angonileri. Ya Allah..!!

"Hak aramaya" ilk Dianellos Siğara Fabrikasının gancellisini sökerek başladılar. Arkasına Baş Ebisdad'ın, sonra da Ulaştır(ma) yol sokak ebisdadının (ebisdad yazarken bile güçük harfinan başladım çünkü o bile çokdur bu holloya) gancellilerini sökdüler. İlk gasaplar, hem lokantacılar da varıdı yanlarında. Dün çark etti lokantacılar. "Yok oğlum. Böyük başlardır o şu gelir da bizde yer içer. Doñmuş et da olsa umurumuzda değil" dediler. Bööyüük muhalefet hemen atıldı kapıldı, "biz yanıñızdayık. Yeter ki Fabrikanın Ebisdadlığı bize geçsin." sevdasıynan sokağa döküldüler. Sendikalar da geldiler ve desdek verdiler. "Doñmuş etin ithalatını durdurmazsañız Pazartesi Genel Grev" dediler.

Uu gavvole..!! Uyanıyollar acaba? Yoksa gene esgiye döneceyik. Göreceyik...

Neçün öyle derim bilirsiñiz..? Çünkü tarih hep yiro atıp geri döndüğümüzü söyler. Yani Ostiyiro...

Tarih: Eylül 2018.

Eşşeklerinan ve traktörlerinan Tarım Ebisdadının binasına girmeye çalışdıydı Hayvancılar Cemaati Başganı, "Bu saatden sonra herşey bitti" dediydi. "Ne gadar defder varısa yırttık. Hiçbir şey artık esgisi gibin olmaycak" dediydi. Başgan aynı Başgan. Her şey gene esgisi gibi.

Tarih: Mayıs 2022.

Hayvancılar Cemaati, Baş Maşa'nın Silahdar'daki mekanının öñüne hayvan boku dökdü.. 4 gişiyi sokdular içeri. Başgan, "memleketi kokutduñuz. Siz da kokuñ. Beni da sokuñ içeri" dedi. Sonra hepsini bırakdılar. Memleket daha fazla kokmaya devam etti. Başgan aynı Başgan.

"Yeññi talimat geldi. Doñmuş et gelecek. Sizi iplemeyik" dedi Baş Ebisdad.

Arkasından Baş Ebisdadın kapusunun öñüne park ettikleri için her bir traktöre 1.379 TL ceza kesdiler.

Bu defa eşşekler yoğudu. Yoksa eşşekler binanın içindeydi da onun içün labort etmediler, bilmem....

**************

Ostiyiro deyip da Baş Maşa'dan laf açmazsak olmaz, değil..?

Söylediydi da inanmadıydık.  Yanınaaldı gommacıklarını, vallahi giddi Avustralyaya da..

Avustralyadaki yetkililer bizimkinin "herhangi bir bakan veya hükümet yetkilisiyle görüşmesinin tamamen uygunsuz olacağını" açıkladılar.

Bizimki zaten gezmeye, yemeye, içmeye gittiydi. Önce bir eyalete, sonra öbürüne, ondan ötekine ostiyiro gezer. Bu garanti isdeycek gitsin görsün kanguruları da. Diggat et da, Gambiya'daki uyuşturulmuş timsaha benzemez bunnar be bay. Bir tepellersa seni geliñ Digomo'ya gadar. Alla vere da tepsin seni. "Ahbab yesin içsin" deyi halkın cebiñden çıkan 2 milyon TL'ciğin yarısını gurtarırık belki...

Vallahi isdemem da günahını alayım. Bakañ uçak parasını da, harçlığını da Sultan verdi..

Kanguru tepsin hepiñizi....

**************

- Tez başladı sıcaklar be Siddiga.. Yanacayık bu sene vallahi.. Dakalım daha böyük klima sündürmeye da olmaz bu iş.

  • Sen gak arayasıñ belediyeyi da ilaçlasınnar bize havlıyı.. Hamam böcüsü doldu ortalık. Beytembal galsınnar işşallah.. Uçallar da, belalarını versin. Okudum feyzbukda be Rifat. Bunnar zamanında gelmiş Hindistan tarafından vapurların içinde da geçdiler Avrupaya. Almanyaya giden hamam böcüleri güçülmüşler da gece çıkarmışlar ortaya amma, unuddular deller uçsunnar. Bizimkiler galiba vapur geçerkân gaçdılar da geldiler Gıbrız'a. Her biri deve gadar. Yavvorkaaa.. Aha uçduda düşdü gavenin içine.. Aç o telefunu çapuuuukkk....

**************

Mayıs 2023'de Türkiye ve Kıbrıs'ın kuzeyinden "protokol"ün katılımı ve şaşalı bir törenle Mersin'den denize indirilen "Ada 74" isimli Feribot dün saat 14.00'de açık artırmayla satışa çıkarıldı. Geminin yüzde 51'i Türkiyeye, yüzde 49'u KA KA TC'ye ait.

Şimdiye kadar satılıp satılmadığı ile ilgili bir haber alamadık. Açık artırmanın başlangıç fiyatı 3 milyon 600 bin dolardı. Gemiyi almak isteyen kişinin ilk etapta 1,5 milyon dolar ödeme yapması, geri kalanı da 4 yılda ödemesi isteniyordu.

Çünkü geminin 1 milyon dolarlık bakım, yüzbinlerce liralık yakıt ve liman borcu var. (!)

Kafalarda binlerce soru.

Acaba bu talihli kişi kim olacak.?

Sultanlığın koskoca Binali'si var da, 82'inci ilin bir Binali'si olmasın mı yani...??

***************

Uluslararası Ceza Mahkemesi İsrail Başbakanı Netanyahu, İsrail Savunma Bakanı, Hamas Lideri Sinwar, Hamas Başkomutanı ve Hamas Siyasi Bürosu Başkanı haklarında tutuklama kararı çıkardı.

Suçlar, insanlığa karşı savaş suçu işlemek, cinayet, imha, insan sağlığına ciddi zarar veren açlığa neden olmak, zalimce muameleye neden olmak vb. olarak sıralanıyor.

Kimsenin, özellikle suçlananların umurunda mı sizce..?

Bu arada İrlanda, Norveç ve İspanya Filistin Devletini tanıma kararı almış.

İsrail İçişleri Bakanı da hemen sert açıklamalar yaparak bu ülkelere sözüm ona gözdağı vermiş..

Zaten Birleşmiş Milletlere üye %72 ülke, yani 193 ülkeden 138'i Filistin Devletini resmî olarak tanıyordu. Şimdi bu sayı 141'e çıktı.

Zamanlama ve şov harika değil mi?

***************

Duymadıysañız söyleyim. Pek umuruñuzda olur mu, onu da bilmem..

Bir karton süt oldu 51 lira 40 guruş...

Hade..!!

İçiñ sütüñüzü da yatasıñız....

Yusuf Nidai

25 Mayıs 2024

[email protected]

Ostiyiro: Dönüp dolaşmak

Angoni: Torun

Gancelli: Bahçe kapısı

Yiro: Dönme, gezinti

Labort: Ceza

Gavvole: Hayret bildiren bir sözcük

Yavvorka: "Gavvole"nin halk arasında kullanılan başka bir söyleniş şekli.