Egemen Renga....

Yandık, gavrulduk bu sene. Rekor 45,5 dereceynan Omorfo'da.. Omorfo'dan daha Batı’ya gidinca, azacık da aksa, su gelir Trodos'dan. Omorfo'dan o yannı talihsiz.. Analarından gelen suyun bombası patladı geçen gün. Çok tazzikliymiş da onun için dediler. Öyle bir tazziğinan gelmiş ki, taa İskele - Mağusa yolunu su basdı. "Be bre, aman zaman..", yollar kapandı. Açıklama....? Yok..

Bu tarafdan yeññi moda, öğlen sıcağında şavklar kesilir. Birkaç gündür akşamları da başladı kesilsin. 

Baş Maşa, "Dünyaynan bütünleşiyoruk, gelişiyoruk. Teknolojiye ayak uyduruyoruk. Bütün dünyaynan kesintisiz bağlantımız vardır." dedi. 

"Telepatik" demek isdedi, manamucuk. Elektriksiz, telepatik bütünleşme. (!)

Sıcak çok. Terleyinca duz da bol. Yampuri, yampuri düşüp galkan bir "Egemen Renga" devletcik.

Bir da böğrülce gaynat yanına. Bas ekşiyi da üsdüne..

Hade, barra...!!!

***************

Meksika’da ilk kez bir kadın bilim insanı, "ülke tarihinin en büyük oylaması" olarak kayıtlara geçen ve 99 milyonu aşkın kişinin oy kullanma hakkı bulunduğu ülkede, oyların yüzde 60'ını alarak devlet başkanı seçildi.

Fizik profesörü olan ve "yenilenebilir enerjiler ve iklim değişikliği"ne ilişkin çalışmaları bulunan Prof. Dr. Claudia Sheinbaum 129 milyon nüfusa sahip Meksika’nın 2030 yılana kadar  devlet başkanlığı görevini yürütecek.

Sheinbaum'un ailesi yahudi kökenli. Büyük annesi ve dedesi 1940 yılında Nazi soykırımından kaçarak Bulgaristan’dan Meksika’ya göç etmişler. Sol gelenekten gelen Prof. Dr. Claudia Sheinbaum'un Gazze'ye bakışı, İsrail devletine karşı  savaşın ivedilikle sonlandırılması ve soykırımın durdurulması  konusundaki duruşu ise gayet açık ve net. 

Görevi ise 1 Ekim'de devralacak. 

Düşünsenize.. Bizim coğrafyada seçilmişsin ve görevi devralmak için 4 ay bekleyeceksin..

Yapma bee...!!!

***************

-    Gözüñ kôr olsun be Çarıls vallahi. Yırtdıñ götüñü, geydiñ başıña ta ki oturasıñ o tahta, şimdi da böyle..?? Yazıklar olsun vallahi...

-    N'oldu be Siddiga da söyleniñ gene gendi gendiñe..?

-    Aha bu Çarıls'a söylenirim be Elmaziye.. Gosgoca Gıraliççe öldü, bu efendi da guruldu tahta birden. Hade onu ağnadık. Şimdi gördüm Feyzbuk'da o şu basdırtmış yeññi isderlin para da goydu gendi fotuğrafını üsdüne. Utanmaz arlanmaz da. O Gıraliççe her bokuñu temizledi sağa böğüne gadar. Yediñ o Dayana'cığın başını da. Bırak be galsın anañın fotuğrafı paranın üsdünde...

-    Yok anaamm. Kısgançdır o sarı çiyan garısı bilmeñ..? Hep odur yapdıran bunnarı genne vallahi.. Allah acısın o prenscikleri.. 

 

***************

Verilere göre KA KA TC genelinde 30 gölet var. 2023 Mart'ından bu yana Kıbrıs’ın kuzeyindeki 17 göletten 6'sı tamamen kurudu. 

Kuzey'deki en büyük gölet olarak gösterilen ve 4.1 milyon metreküp hacimli  Gemikonağı Madendere Göleti ise kurumak üzere. 2023 Mart ayında doluluk oranı yüzde 33.47 olarak ölçülen göletin en son ölçümü 2024 Ocak ayında yüzde 4.08'i gösteriyordu. Şimdi ise ölçüm bile yapılamayacak durumda.

Biyologlar uyarıyor. "Tarımda bir politika yok. Su tasarrufunda hiçbir adım yok. Bazı belediyeler halâ su kuyusu açmaya devam ediyor. Yerel kaynaklarımız tek tek kurudu. Ülkede su politikası yok.  Türkiye’den gelen su bizi kurtarmayacak. Öngörülmeyen arızalar nedeniyle Türkiye’den gelen suyu da 10 yıl içinde bulmakta zorlanacağız. 2030'dan sonra Türkiye’den gelen su bitecek. İklim krizi yaşıyoruz. Yağmurlar yeterli değil. Kendi doğal kaynaklarımıza sımsıkı sarılmalıyız."

Dinleyen var mı acaba, veya doğanın talan edilmesinden rahatsız olan..??

Mersinlik - Tatlısu 2022'deki gibi yeniden yanıyor. Helikopter gene yok. Başka yerler de gene yanacak. Ve biz gene Allah'a yağmur yağdırsın diye dua edeceyik. 

Allah da usandı eliñizden artık....

***************

"Anamızınan yeññi mali protokol imzaladık. Her şey düzelecek" dedi Baş Ebisdad. 

Ölüñüzün goca kôrü olacak.

Dünya Birincisi Türkiye Kadın Milli Voleybol Takımının sporcularının başarıları yerine, şortlarına, cinsel tercihlerine takan, maçta sevinen kadının memesine bakmaktan, kazanılan maçı ikinci plana iten anañızın uçkuru çözük politikacılarına el pençe durunca her şey düzelecek ha..!!

Zaten gabahat sizde değil, size cıbbana çalan hollolardadır..

Biz da aha böyle gendi gendimize çalar söylerik, elektriksiz, susuz ama Egemen devletciğimizde..

Bekle da ağnaycaklar...

Pes eden da külliyenin su lasdiği olsun....

Yusuf Nidai

8 Haziran 2024

[email protected]

Renga: İste pişmiş, tuzlanmış balık

Manamu: Zavallı

Yampuri: Eğri büğrü, çarpık giden

Barra: Futbol sahalarındaki kale direği,  'Hade Barra': (argo) "yürü git" anlamında

Cıbbana: Alkış, alkışlamak

Hollo: Ahmak