Herkese merhabalar, 

Bugün sizlere günümüz toplumunun en başarısız olduğunu düşündüğüm konularından birisi olan “İletişim” konusundan bahsetmek istiyorum. 

İletişim hayatımızın olmazsa olmaz parçalarından birisidir. Hem iyi tarafları hem kötü tarafları vardır. Günlük hayatımızı kolaylaştırıyor, tüm işlerimizi halletmemizi sağlıyor ve kendimizi ifade edebilme fırsatını sunuyor. İnsanlar ile konuşmamızda, iletişim kurmamızda, sohbet etmemizde, şakalaşmamızda bir problem var gibi durmuyor. İnsan sosyal bir varlık olduğu için tüm bunlara da ihtiyaç duymaktadır. Bu yönüyle aslında iletişim çok kıymetlidir diyebiliriz. Buna göre her dakika, her saniye iletişim kuramıyoruz demek doğru olmayacaktır. 

Peki o zaman sorun nerede? 

Biz neden iletişim kuramıyoruz?

Neden birbirimizi yanlış anlamaya bu kadar odaklıyız?

Duygularımız, isteklerimiz, sınırlarımız, bakış açılarımız, başkalarına karşı saygımız, haklı çıkma çalışmamız, egomuzun tatmini… Buraya eklenebilecek daha birçok şey olabilir. 

Bu alanları tek tek incelediğimiz zaman ciddi anlamda bir iletişim kopukluğunun olduğunu görebiliriz. Kimse birbiri ile konuşmuyor ama herkes birbirini anlamak istiyor veya anladığını düşünüyor. Çok ilginçtir. 

Kimsenin bir başkasını anlama, ne düşündüğünü bilme özelliği yoktur. Sanırım bu durum en çok romantik ilişkilerde karşımıza çıkmaktadır. Kadın erkeğin kendisini anlamasını bekler, erkek kadının kendisini anlamasını bekler. Hatta şu cümleyi çok duyarız “İlla söylemem mi lazım anlaması lazım”. Böylece haklı çıkmışta oluyoruz. Romantik ilişkilerde çiftler arasındaki ciddi kopuşların en temel sebeplerinden birisi bu iletişim problemidir. Aylar geçer, yıllar geçer herkes birbirini anladığını düşünür ama kimse birbirini anlamamış olur. Böylece günün sonunda anlaşamayarak ayrılan birçok çift görürüz. Tabi bunun dışındaki sosyal ilişkilerimiz de iletişim yönünden sekteye uğrayabilir. Aile ilişkileri, arkadaşlık ilişkileri, iş ilişkileri birçok iletişim eksikliği sebebi ile sonlanabilir. Bence bu durum çok üzücüdür. 

En güzel ve sağlıklı iletişim iki insanın açık, net bir dil ve düzgün bir üslup kullanması ile mümkündür. Bizim temel problemimiz burasıdır. 

Haklı çıkma yarışımıza bir son vermeliyiz ve sağlıklı iletişim konusunda bilinçlenmeliyiz. Karşımızdaki insanı gerçekten dinlemeye odaklanmalıyız. 

Haklı çıkma çabalarımızın altında yatan temel sebepler ise ayrıca ele alınması gereken konulardır. Değersizlik, yetersizlik duygularımız buna sebep oluyor olabilir. İnsan hissetmiş olduğu bu duyguları haklı çıkarak bastırabildiğini düşünür, belki de bunun farkında değildir ama bilinçaltımızda durum bu şekilde olabilir. Ortaya çıkmaması için çaba sarf ettiğimiz bu duygulardan dolayı kendimizi korunmuş ve rahat hissederiz.

Peki yeterli midir?

Tabi ki hayır. O an için bizi mutlu etse de o eksikliğini hissettiğimiz şeyler bizimle beraber yaşamaya devam ediyor ve edecekte. Bizler haklı çıkmanın ve egomuzu tatmin etmenin peşinde olmadan açık bir ifade ile olayı ve duygularımızı dile getirmeliyiz. Bu noktaların iyileştirilmeye çalışılması sağlıklı iletişimi hayatımızın merkezine koymaya yardımcı olacaktır. 

Sağlıklı iletişim günümüzün en önemli konularından birisi olmalıdır. Bu konuda ciddi anlamda eğitilmelere ihtiyacımız vardır. Çünkü hayatın zor şartları içerisinde bir de ilişkilerimizi zorlaştırmanın aslında kimseye yararı yoktur. 

İLETİŞEBİLMEK ÜMİDİYLE 😊

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Hoş çakalın, sağlıcakla kalın…

Psk. Sevdenur Yıldırım