Herkese merhabalar,

Boşanmaların gittikçe artış gösterdiği son yıllarda bu konuyu özellikle ele almak istiyorum.


Boşanmayı kısaca evliliğe karar veren çiftlerin evliliklerini sonlandırmaları şeklinde tanımlayabiliriz. Yani boşanmaya bir bitiş gözü ile bakabiliriz. Aslında toplum olarak çok sevdiğimiz bir şey değildir. Evlilikleri coşku ile kutlarken, boşanmaları bir hüzün ile karşılarız. Belki çoğu zaman istenmeyen bir şeydir fakat bazı zamanlarda boşanma en sağlıklı çözüm olabilmektedir. O yüzden gerektiği durumlarda sağlıklı boşanmayı desteklemeliyiz. Bu durumu toplumca öğrenmemiz gerekiyor. Çünkü bazen ne yaparsanız yapın ilerlemez, düzelmez ve çiftler birbirlerine daha çok zarar verir. Zarar gören bir başka kişide çocuk veya çocuklar olabilir. Bu zararın önüne geçebilmek adına gerektiği noktalarda sağlıklı boşanma olmalıdır.


Boşanmanın gerçekleştiği süreç içerisinde kişiler öfkeli, kırgın, üzgün vs. gibi duygusal yoğunluklar yaşayabilirler. İki kişinin tatlı heyecanlarla birleştirdikleri hayatları artık bitiş noktasına gelmiştir. Bu duygusal yoğunlukların varlığı istenmeyen durumların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Kişiler çok sağlıklı düşünemez ortaya kavgalar, tartışmalar ve hakaretler çıkar. Bu durumlar sağlıklı boşanma içerisinde yoktur. Olmamalıdır. Çiftlerin evliliklerini yürütememesi ve bitirmeye karar vermesi olabilen bir şeydir. Duyguların yoğun olması sebebi ile kontrol altında tutulması zor olabilir ama elden geldiğince tutulmaya çalışılması gerekmektedir. Burada “Hiç üzülmeyin, tepki vermeyin” gibi bir söylemde bulunmuyorum. Elbette üzülecek, duygularınızı yaşayacaksınız ama bu size ve çocuklarınıza zarar verecek şekilde olmamalıdır (Bu konuda nasıl davranacağınızı bilemediğiniz noktalarda profesyonel bir destek almak sizin için yararlı olacaktır).


Tüm bu sürecin içerisinde unutulmaması gereken bir diğer faktör çocuklardır. Ne yazık ki bu yoğun süreçte çocuklar ihmal edilebiliyor. Genelde çocuğun ne hissettiği ve ne düşündüğü görmezden geliniyor.


Bir boşanma durumu karşısında çocuklar ile iletişim kurmak çok önemlidir. Çocuğa bu boşanmanın nedenlerini ve sonuçlarını anlatmak gerekir. Çocuğun suçlu hissettirilmemesi gerekir. Eğer bu konuda net bir açıklama yapılmaz ise çocuk bu boşanma işinde kendisini suçlu görecektir. Ebeveynlerin bu noktada açık olmaları ve her koşulda çocuklarını sevecekleri belirtilmelidir. Çocukları anne ve babaları arasında bırakmamak ebeveynlerin görevidir. Çocuğa böyle bir sorumluluğun yüklenmemesi gerekir. Anne veya baba kendi çıkarları için, kendi istekleri için çocuklarını yok saymamalı ve isteklerini yerine getirmeleri için çocuklarını kullanmamalıdır.


Çiftler hem kendileri için hem de çocukları için sağlıklı boşanmayı bilmeli ve gerekenleri yapmalıdır. Psikolojik anlamda en az zararı görerek bitirilen evlilikler bireyler için daha sağlıklı olacaktır. Böylece çocukların sağlığı da daha az zarar görecektir.


UNUTMAYIN MUTLU ANNE-BABALAR MUTLU ÇOCUKLAR YETİŞTİRİR. BOŞANIYOR OLSANIZ BİLE…


Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Hoş çakalın, sağlıcakla kalın…
Psikolog Sevdenur Yıldırım