24 Haziran Haftası Gökyüzü

24 Haziran haftasına Güneş, Venüs, ve Merkür’ün Yengeç burcunda ilerlediği bir görünümle giriş yapıyoruz. Dolayısıyla ev, aile, yuva, vatan, millet, duygusal güvence, empati gibi konular genel anlamda vurgu kazanıyor.

Diğer taraftan Mars’ta, Uranüs ile 15 Temmuz’da yapacağı kavuşuma doğru yavaş yavaş ilerlemekte. Bu kavuşum, yaz aylarına damga vurabilecek olaylar yaratma potansiyelinde. İlgili hafta gelince ne gibi olaylar yaratabileceğini anlatacağım ancak şimdiden bazı konulara dikkat çekmek istiyorum. 15 Temmuz öncesi ve sonrası birkaç gün başta olmak üzere dünya genelinde sıra dışı yani mevsim normallerinin dışında hava koşulları yaşanabilir. Bununla birlikte beklenmedik, ani gelişen olaylar, sıra dışı durumlar söz konusu olabileceği gibi, kaza ihtimallerini de artıran bir gökyüzüyle karşı karşıya olacağız. Bu potansiyelleri göz önünde tutarak hareket etmekte fayda var.

Şimdi gelelim bu haftanın dikkat çeken günlerine.

MANİPÜLATİF KİŞİLERDEN UZAK DURUN!

Pazartesi günü sabah saatlerinde Ay, Plüton ile kavuşumda olacağından manipülatif kişi ve durumlara, güç çekişmelerine, krizli durumlara açık bir atmosfer var dolayısıyla, girişim ve diyaloglarımızda bu enerjiyi göz önünde tutarak hareket etmemiz daha isabetli olacaktır. Ancak olumlu tarafından bu kavuşumun Kova burcunda gerçekleşiyor olması sebebiyle özellikle toplumsal ve bilimsel konularda, insan hakları ve adalet gibi temalarda bir güç ortaya koymak, harekete geçmek, bir etki yaratmak istiyorsak bu zaman dilimini kullanabiliriz.

BİLGİ VE İLETİŞİM İÇİN UYGUN ZAMANLAR

Pazartesi gününün öğlenden sonraki saatlerinde ise Ay ile Jüpiter arasındaki uyumlu açı devrede olacak. Bilgi alma verme, öğrenme, öğretme, iletişim kurma gibi konular için değerlendirebiliriz. Astrolojide Jüpiter yabancıları, uzak yerleri, aşina olmadığımız kişileri anlattığından özellikle de yabancı dil öğrenmek, farklı kültürlerden kişilerle bir arada olmak, seyahat etmek gibi konular içinde uygun zamanları anlatır.

KİŞİSEL BAKIM VE ALIŞVERİŞ İÇİN DEĞERLENDİRİN

Perşembe günü öğleden önceki saatlerde Ay ile Venüs arasındaki uyumlu açı devrede olacak. Venüs astrolojide; ilişkiler, sanat, güzellik gibi temaları anlatır dolayısıyla Perşembe gününün ilk yarısını bu konular kapsamında daha verimli kullanabiliriz. İlişkiler adına daha samimi, duyguların ön planda olacağı bir zaman dilimi olacağı gibi, alışveriş yapmak, ev dekore etmek, sanatsal konularda bir şeyler üretmek, kişisel bakım yaptırmak için değerlendirilebilir. Ancak saymış olduğum tüm bu konularda yenilikçi adımlardan ziyade daha geleneksel, daha önce denenmiş olanı uygulamamız daha yerinde olacaktır. Örneğin saç kestirmek ya da boyatmak için destekleyici bir zaman dilimi ancak daha önce hiç denemediğim bir stil deneyeyim diyorsanız bunun için uygun bir zaman değil.

AKLI BAŞINDA KİŞİLERLE AYAĞI YERE BASAN KONULAR KONUŞUN

Astrolojide aklı başında kişiler denildiğinde akla hemen Satürn gelir, aynı zamanda bir işi yapılandırmak, temellendirmek de yine Satürn ile ilgilidir. Çarşamba gününün ikinci yarısında Merkür ile Satürn arasında uyumlu açı kesinleşiyor, ancak Perşembe akşam saatlerinde Ay’ın da tetiklemesiyle etkileri daha görünür olacak. Özellikle Perşembe günü 17.30 civarındaki saatlerde aklı başında ya da yaşça bizden daha olgun, daha deneyimli kişilerle bir arada olmak sohbet etmek, fikir alış verişinde bulunmak için kullanılabilir. Tabi ki bizde diğer kişilere tecrübelerimizi aktarabilir, onlara olumlu yönlendirmelerde bulunabiliriz. Aynı zamanda önemli konuşmalar, duyurular yapmak, bir şeyler yazmak, üretmek, hayatımızda bazı şeyleri rayına oturtmak için de verimli şekilde kullanılabilecek ve astrolojik açıdan yılda sadece birkaç kez yakalanabilecek destekleyici bir etki bizimle olacak.

DALGINLIĞA DİKKAT!

Cuma günü sabah saatlerinde Ay, Neptün ile kavuşumda olacak. Empatiyi, duyarlılığı, koşulsuz sevgiyi artıran bir etki yaratsa da diğer taraftan dalgınlık ve unutkanlıkları artırıcı bir etkisi de var, işlerimizi düzenlerken bu etkiyi göz önünde tutmalıyız. Aynı zamanda Neptün’ün etkisi altında olduğumuz zamanlarda bir belirsizlik, gerçekliği görememe gibi bir etki de devrede olur, bu sebeple çok mecbur değilsek önemli iş ve girişimlerimizi Cuma sabah saatlerinde yapmamakta fayda var.

Bu haftaki yazımı yazar, şair D. H. Lawrence’in sözleriyle bitirmek istiyorum.

Kozmos, bizim de parçaları olduğumuz büyük, canlı bir bedendir. Güneş, titreşimlerini damarlarımızda hissettiğimiz büyük bir kalptir. Ay, sürekli titrememize neden olan büyük bir sinir merkezidir. Satürn’ün veya Venüs’ün üzerimizde ne tip etkide bulunduğunu kim bilebilir? Ne olursa olsun bu yaşamsal bir güçtür ve sürekli dalgalar halinde yayılarak bizlere dokunur (…) Zodyakla (burçlar kuşağı) arkadaşlık etmekten utanmamalıyız. Zodyak arkadaşlık etmeye değerdir.

Sevgilerle..