8 Nisan Haftası Yeni Başlangıçlar Zamanı

0Picture 1

8 Nisan Pazartesi, ülkemiz saatiyle 21.20’de etkileri oldukça güçlü bir Güneş Tutulması yaşayacağız. Bulunduğumuz bölgeden gözlemlenemeyecek bir Güneş Tutulması olması sebebiyle toplumsal bazda çok fazla etki almasak da bir tam tutulma olması sebebiyle bu yılın kişisel bazda bize en çok etki edecek tutulması olduğunu söyleyebilirim. Doğum haritalarında özellikle 19 derece civarında gezegenleri bulunanların hayatına büyük bir değişim, dönüşüm, yeni başlangıçlar getirebilecek bir tutulma olacak.

Burcumuza göre hangi hayat alanlarımızın etkileneceğini anlatmaya geçmeden önce biraz bu tutulmanın özelliklerinden bahsetmek istiyorum.

Tutulma 19 derece Koç burcunda gerçekleşiyor. Koç burcu cesaretle, girişimle, inisiyatif alıp başlatmakla alakalıdır ve buradaki güneş tutulması cesaretini topla, harekete geç, yeniliklere atılmaktan çekinme diyor. Astroloji’de yaralı şifacı olarak bilinen Kiron’un da tutulmaya eşlik etmesi daha önce cesaret edemediğimiz için kaçırdığımız fırsatlar varsa şimdi bunu telafi etmek için tam zamanı olduğunu gösteriyor. Diğer taraftan bu günlerde çevrenizde kendini göstermekte ya da yeteneklerini ortaya çıkarmakta gerekli cesareti gösteremeyen birileri varsa onları harekete geçirecek, cesaretlendirecek şifacı Kiron siz de olabilirsiniz.

Tutulma haritasında da göreceğiniz gibi Ay, Güneş, Kiron, Jüpiter 19 derecede. Ezoterik bilgilere baktığımızda 19 sayısı tamamlanma ve yeni başlangıçlarla alakalıdır. Zaten Koç burcundaki Güneş Tutulmaları da bizlerde yeni şeylere girişim yapma arzusunu tetikler. Yeni fikirlere, vizyonlara, ilhamlara açık olacağınız, kişisel doğum haritanız olumlu etki alıyorsa sürprizler ve fırsatlar getirici bir tutulma olacak. Ancak olumsuz tarafından tutulmaya yakın seyreden Merkür, geçen haftaki yazımda da anlattığım gibi retro durumda. Bu da bize diyor ki karşına çıkan fırsatlar boyunu aşabilir karar vermeden önce iki kere düşün. Yeni fikirlere, ilhamlara açık olabilirsin ama hayata geçirmeden önce iyice gözden geçir ve herkese duyurmadan önce nisan sonuna kadar bekle. Aynı zamanda tutulma yöneticisinin mücadeleyi anlatan Mars olması ve sorumlulukları anlatan Satürn ile bir arada oluşu da karşımıza çıkacak fırsatların bize bir takım mücadeleli durumlar ve sorumluluklar getirebileceğini, enerjimizi dengeli ve verimli kullanmamız gereken konuların da olabileceğini gösteriyor.

Dünya Astrolojisi açısından da bakacak olursak tutulmanın tetikleneceği Mayıs sonunda ve yine tutulmanın gözlemleneceği özellikle Kuzey Amerika’da askeri hareketlilik ya da bir takım iç karışıklıkların olabileceğini görüyoruz. Aynı zamanda tutulmanın gerçekleşeceği derecede etkili olan Revati sabit yıldızı okyanus depremlerini anlattığından yine Mayıs sonunda Amerika kıtasında bu tür etkiler beklenebilir.

17. yüzyıl İngiliz astroloğu William Lilly’ye göre de Koç burcunun bu derecelerinde gerçekleşen Güneş tutulmaları onun ifadesiyle ‘’Kral’ın, Prens’in veya yüksek mevkili birinin hapse düşmesine veya özgürlüğünün kısıtlanmasına, ölüm tehlikesi altında olmasına, meyve veren ağaçların ortadan kaldırılmasına, dünya üzerinde üretilen şeylerin çürüyüp bozulmasına işaret eder.’’ Hep birlikte yaşayıp göreceğiz..

Şimdi gelelim yükselen burcunuza göre en çok hangi hayat alanınızdan etki alacağınıza. Ancak bu etkilerin hemen tutulmanın ertesi günü ortaya çıkmayacağını özellikle Mayıs ayı ve 26 Mayıs civarı ayrıca 10 Temmuz civarında daha görünür olacağını da göz önünde tutalım.

Yükselen Koç

Yükselen Koçlar için tam bir harekete geçme zamanı. İstek ve motivasyonlarınızı hayata geçirmek için büyük bir itilim ve enerji hissedebilirsiniz. Doğum haritanızın geneli olumlu etki alıyorsa ev, yerleşim, aile, çocuklar, yaratıcı etkinlikler ve hobiler ya da spekülatif yatırım araçlarıyla ilgili şans ve fırsatlar ayağınıza gelebilir. Ancak hedefleriniz veya toplumsal imajınızla ilgili, alacak verecek konularıyla veya sosyal çevrede arkanızdan çevrilen işlerle de mücadele etmeniz gereken ya da mücadele gücünüzü kısıtlayan durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Baş yüz bölgesiyle ilgili bir hastalığınız, migren tarzı baş ağrılarınız varsa bu dönem bunlarda tetiklenebilir, dikkatli olunuz.

Yükselen Boğa

Bu dönemde sosyal çevre, gruplar, dernekler gibi oluşumlar içerisinde birtakım sorumluluklar almanız, fikirler, felsefi görüşler için mücadele etmeniz gereken durumlar ortaya çıkabilir. Ya da bu alanda mücadele gücünüzün kısıtlandığını hissedebilir, kurban psikolojisi yaşayabilirsiniz. Bu da aslında biraz kendi içinizde sınırlarınızı, cesaretinizi, inisiyatif alabilme kapasitenizi sorgulayacağınız bir etki yaratabilir.

Yükselen İkizler

Sosyal çevre, gruplar, dernekler gibi yapılar içerisinde aktif olup, bu alanda kendinizi daha rahat gösterebileceğiniz bir zaman olacak. Yeni çevrelere girme, yeni insanlarla tanışma. Aynı zamanda iş, çalışma alanında daha fazla sorumluluk alarak iş gelirlerinin artması yönünde de olumlu bir etki alabilirsiniz.

Bu dönemde, yükselen ikizler için her ne kadar zor da olsa biraz kendi içine çekilerek yeni yaratıcı fikirler üretebilme zamanı.

Yükselen Yengeç

Çocuklar, hobiler, akademik konular, yayıncılık, yurt dışı ve yabancılar gibi konularda sorumluluk alarak bunu iş ve kariyer alanına taşıyabileceğiniz, aynı zamanda iş ve kariyer alanında yeni girişimlerde bulunabileceğiniz, doğum haritanızda destekliyorsa gelecek hedeflerinizle ilgili fırsatlar yakalayabileceğiniz bir dönemdesiniz. 

Yükselen Aslan

Yurtdışı, yabancılar, uzak yerler, uzun seyahatler, medya, yüksek eğitim ve akademik konularda yeni atılımların, fırsatların olabileceği bir dönemdesiniz. Ancak bunu hayata geçirirken ortaklaşa kazanımlar, borçlar, ortaklıklar gibi konularda da bir yükümlülük altına girebilir, bu alanda bir takım mücadeleli, enerjinizi, eforunuzu aktarmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Yükselen Başak

0rtaklaşa kazanımlar, yatırımlar, harcamalar, borçlar gibi konularda yeni bir döneme giriyor olabilirsiniz. Kazanç getirici bazı ortaklıklar kurulabilir ya da eşinizin geliriyle ilgili bazı gelişmeler yaşanabilir. Ama arka planda ortaklıklar konusunda sorumluluklar artabilir, günlük hayatınızda bu konu ile ilgili daha çok efor harcamanız gerekebilir ya da ortağınız, eşinizle fikir ayrılıkları yaşadığınız noktaları gözden geçirip yeniden yapılandırmanız gerekebilir.

Yükselen Terazi

Bu tutulma yükselen Terazilere yeni bir ortaklık ya da yeni bir ilişki getirebilir. Bu alanda daha girgin, cesur olacağınız bir dönem olabilir. Bununla birlikte arka planda günlük düzen, rutinleriniz, iş ortamında sorumluluklarınız artabilir, bu alana daha çok odaklanmanız gerekebilir. Ev, aile, çocuklar, maddi kaynaklar gibi konularda da sorumluluklarınız artabilir.

Yine bu dönemde sağlığınıza, ayaklarınızı üşütmemeye, balgamlı ateşli hastalıklara karşıda bağışıklık sisteminizi güçlü tutmalısınız.

Yükselen Akrep

Hobiler, yaratıcılık, spor, çocuklar gibi konularda birtakım şeyleri düzene oturtmaya çalışacağınız, bu konularda sorumluluklarınızın artacağı bir dönem olabilir ve bunun iş, düzen, günlük rutin, çalışma ortamı gibi alanlarda yansımalarını yaşayabilirsiniz. Bu alanda birtakım değişiklikler, yenilikler meydana gelebilir.

Yükselen Yay

Hobiler, yaratıcılık, sanat, spor, aşk gibi alanlarda yeni girişimler başlatabileceğiniz zamandasınız. Belki hayatınıza yeni bir aşk gelebilir veya çocuğunuz varsa onun hayatında yeni bir başlangıç olabilir. Ancak bu durum ev, aile içerisinde sorumluluklarınızı artırabilir, bazı fikir ayrılıklarına sebep olabilir ya da ev içerisinde daha fazla enerji harcamanıza sebep olabilir, maddi konularda da size birtakım kısıtlanmalar getirebilir.

Yükselen Oğlak

Bu tutulma ev, aile veya ebeveynlerinizin hayatı ile ilgili bir konuda değişim getirebilir. Örneğin taşınmayı düşünüyorsanız ya da bir gayri menkul almayı düşünüyorsanız bu dönemde karşınıza ani fırsatlar çıkabilir ve bununla birlikte maddi harcamalarınızı da kısıtlamanız gerekebilir. Bununla birlikte yakın çevre, kardeşler, arkadaşlarla ilgili konularda da odaklanmanız, sorumluluk almanız gereken konular gündeminizde olabilir.

Yükselen Kova

Yeni fikirler, bakış açıları, eğitim, anlaşma ve sözleşmeler gibi konularda aktif bir enerji söz konusu olabilir. Gelecek hedeflerinizle ilgili fikirlerinizi hayata geçirebilir, iletişim açısından oldukça aktif olabilirsiniz. Diğer taraftan bu tutulma size bir taşınma ya da çevresel değişiklikler getirebilir ve bu da maddi sorumluluklarınızı artırabilir ya da yine maddi konularda kontrol dışı bazı harcamaların olması söz konusu olabilir.

Yükselen Balık

Maddi konularda yeni girişimlerin, başlangıçların olabileceği bir dönemde olacaksınız. Bu, hobilerinizden gelir elde etme gibi bir durum olabileceği gibi; çocuklarla, gençlerle ilgili bir konuda yeni atılımlar yaparak kaynak yaratma şeklinde de olabilir. Bununla birlikte yine bu konuyla bağlantılı olarak akademik konular, yüksek eğitim gibi alanlarda ya da medya, yayıncılık, yabancılar, yurtdışı gibi konularda sorumluluk almanız, efor sarf etmeniz gerekebilir.